Czy to się działo w Soplicowie?

„Pamiętniki z życia” Ewy Felińskiej są prawdziwą perełką, pięknym obrazkiem z historii polskiej obyczajowości, o klimacie podobnym do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” – opisują te same miejsca i czasy, co nasza narodowa epopeja. To prawdziwy rozdział polskiej historii, widzianej oczami dziecka, dorastającej panienki i wreszcie młodej matki , kopalnia wiadomości o dziewiętnastowiecznych Kresach, ostoi polskości.

Powinny być lekturą obowiązkową.

Ponadto „Pamiętniki z życia Ewy Felińskiej” to prekursorski tekst polskiej kobiecej literatury pamiętnikarskiej.

Tekst „Pamiętników”, podobnie jak tekst „Wspomnień”, napisałam od nowa, dokonując na nim podobnych zabiegów: uwspółcześniłam język „Pamiętników” dla lepszego komfortu czytania. Uporządkowałam i „unowocześniłam” tekst, nie zmieniając przy tym żadnej myśli, ani ogólnego zamysłu Autorki. Zastosowałam dzisiejsze: ortografię, interpunkcję i zasady gramatyczne a także pisownię nazw geograficznych oraz, w miarę możności, nazwisk.

5 odpowiedzi na „Czy to się działo w Soplicowie?

 1. Barbara pisze:

  „Pamiętniki” Ewy Felińskiej są naszym dziedzictwem narodowym!
  Smutek mnie ogarnia, gdy widzę brak zaineresowania osób kompetentnych.
  Tak dużo mówimy o kulturze polskiej, a nie potrafimy poznać się na tym co jest w niej najbardziej cenne dla pojmowania naszych dziejów.
  Wydawcy, nauczyciele, wychowawcy narodu – to jest dla Was temat!

 2. www.77400.pl pisze:

  Bardzo interesująca strona. Dobrze, ze są jeszcze osoby, które historie kochają i poświęcają czas, by pokochali ją inni. pozdrawiam
  ps. i w olnej chwili jeszcze tu wrócę:)

 3. Barbara pisze:

  Wciągająca strona. Trudno się od niej oderwać.

 4. Woj pisze:

  Czytałem ze wzruszeniem, a jednocześnie z nadzieją i odczuciem wielkiej siły bijącej od tej dzielnej DAMY. Ona daje nam przykład na każdy dzień.